telefon

Sıkça Sorulan Sorular

 

Yatılı elemanlar gündüzlü elemanlara göre neden daha yüksek ücret talep ederler?

Gündüzlü Elemanlar

Gündüzlü elemanların sabah işe başlama saatleri ortalama 07:30 – 09:00 arası olup akşam çıkış saatleri 17:00 – 19:00 arasında değişmektedir. Yatılı elemanlar haftanın 6 günü 24 saat sizinle yaşayıp haftanın 1 günü 24 saat izin kullanmaktadırlar.

Yatılı Elemanlar

Yatılı çalışan bir eleman ev sahiplerinin isteği üzerine sabah 06:00 – 07:00 saatleri arasında kalkıp gerektiğinde gece geç saatlere kadar hizmet eder. Gerektiğinde de (hasta, yaşlı veya çocuk bakanlar) gece uykularından uyanıp bakmakla yükümlü oldukları çocuk, hasta veya yaşlı ile ilgilenirler.

Bu çalışma temposu gereği yatılı elemanlar gündüzlü elemanlara göre daha fazla zaman ve emek harcadıklarından daha yüksek maaş talep etmektedirler.

Yabancı elemanlar Türk Vatandaşı elemanlara göre neden daha uygun ücretlere çalışırlar?

Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu elemanların daha uygun ücretlere çalışma nedenleri onların ülkelerinde temel yaşam kaynaklarının daha uygun olmasındandır.

Temel yaşam kaynakları olarak kabul ettiğimiz barınma, elektrik, su ve doğal gazı bizim ülkemize göre daha uygun fiyatlara karşılarlar.

Bu ülke insanlarının Türkiye’de çalışmak istemelerinin asıl sebebi

Bu ülke insanlarının Türkiye’de çalışmak istemelerinin asıl sebebi memleketlerinde iş olanaklarının çok kısıtlı olmasının yanında çalıştıkları işlerin maaşlarının da çok düşük olmasıdır. Saydığımız ülkelerde aylık ortalama gelirler 100 ila 200 dolar arasında değişmektedir. Bundan dolayı Türki Cumhuriyetlerin genç nüfusu Türkiye’ye akın etmektedir.

4 Milyon Türkmenistanlı

2020 yılı Ocak ayı itibari ile Türkiye’de sadece Türkmenistanlı sayısının 4 milyon civarı olduğu tahmin edilmektedir. Bunların ortalama 3 milyonu kadın ev personellerinden oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Antalya ve Muğla gibi büyük şehirlerimize yerleşmiş durumda olan yabancı elemanlar, aldıkları ücretleri ev kirası vererek harcamak istemedikleri için çoğunlukla yatılı çalışmayı tercih ederler.

Gelirlerinin tamamına yakınını memleketlerinde bulunan ailelerine gönderen bu elemanlar, burada kurulu düzeni olan Türk vatandaşı çalışanlara göre daha az masrafları olduğundan dolayı daha az ücret talep etmektedirler.

Oturma izni nedir?

Oturma izni ya da İkamet İzni, yurt dışından ülkemize yaşamak ve veya çalışmak için gelen yabancı uyruklu vatandaşların alması gereken Yabancı Kimlik Belgesidir.

Oturma İzni Ne Zaman Alınır?

Yaşamak ve veya çalışmak için gelen yabancı uyruklu kimselerin (ülkemize ayak bastıktan sonra Türkmenistanlılar için en geç 30 gün, Özbekistanlılar için en geç 90 gün içinde) oturum izni alması mecburidir. (Turizm amaçlı gelenlerde böyle bir zorunluluk yoktur.)

Kaçak Elemanlar

Oturum izni almayan yabancı uyruklular yasalara aykırı davrandıkları için kaçak olarak isimlendirilir.

Kaçak eleman çalıştırmanın istihdam sağlayıcılarına da ceza kesilmektedir. Evinde kaçak eleman çalıştıranlar ve kaçak olduğu tespit edilen elemanlar para cezası öderken, bu eleman ivedilikle sınır dışı edilmektedir. Sınır dışı edilmeden önce uygun vasıta bulunana kadar nezarethanelerde tutulmaktadırlar.

“Oturma izni yaptırmak yabancı uyruklu vatandaşların kendi sorumluluğundadır.”

Yanınızda çalıştırdığınız veya çalıştıracağınız elemanların oturma izni almaları için herhangi bir ödeme yapma ve zaman harcama zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Oturma İzni Süresi

Oturma izni 1 senelik alınır, her sene tekrar başvuruda bulunulması gerekir. Oturma izni ödemesi 1 defaya mahsustur. ( 800 tl – 1500 tl arasında yaşa göre değişmektedir.) Oturma izni olmayan elemanlar ile mülakat dahi yapılmaması gerekir.

Çalışma izni nedir?

Çalışma izni Türk vatandaşlarına uygulanan SGK’nın yabancı uyruklu vatandaşlara uygulananıdır. Çalışma izni masraf ve evrak hazırlığı işverenin sorumluluğundadır. (Çalışma izni başlatma masrafları ortalama maliyeti 2 bin TL civarındadır.) (Çalışma izni aylık ödemeleri 3 yüz TL ile bin TL arasında değişmektedir. Aylık ödemelerde elemanın yaşı esas alınır.) Çalışma izninin Türk vatandaşlarına uygulanan SGK’dan farkı elemanların emekli olduğunda emekli maaşı alamamasıdır. Yasalara göre eleman işe başladığı gün çalışma izninin de başlaması gerekir. Çalıştırdığınız elemanın ve sizin durumunuza göre çalışma izni ödemelerinde devletimizin sağladığı çeşitli teşvik ödemelerinden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için arayın

0 532 492 96 20

Türk Elemanlarda SGK

Türk personeller en az asgari ücret üzerinden sigortalanır. Çalıştırdığınız elemanın ve sizin durumunuza göre sgk ödemelerinde devletimizin sağladığı çeşitli teşvik ödemelerinden faydalanabilir, gerekli şartları sağladığınızda hiç ödeme yapmadan elemanınızı sigortalı gösterebilirsiniz.

Türk vatandaşı ev hizmetleri çalışanlarının yasal düzenlemeleri diğer sigortalı çalışanlardan ayrı olarak İş Kanunu’nda değil Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu durum ev çalışanlarının (Bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı, oyun ablası, dadı, hasta bakıcısı, yaşlı bakıcısı, ev işi elemanı, servis elemanı, aşçı, uşak, kahya, temizlikçi, bahçıvan, şoför, bekçi, hayvan bakıcısı vb.) ihbar ve kıdem tazminatı almalarını engellemektedir. Detaylı bilgi almak için arayın.

0 532 492 96 20

Yatılı çalışan elemanlarda izin parası nedir?

Yatılı çalışan yabancı uyruklu elemanlarda uygulanan izin parası, haftada 1 gün 24 saatlik çıktıkları izin gününde kullanabilmeleri için veriler paradır. (2020 yılı ortalama haftada 50 TL) Bunun nedeni yatılı çalışan yabancı uyruklu elemanlar aldıkları maaşın tamamını memleketlerinde yaşayan ailelerine gönderdiklerinden izinde harcayacakları 1 günlük masraflarını karşılamak istemeleridir. Yani; 4.000 TL olan bir maaş, Bu tür yatılı çalışan bir eleman için yine 4.000 TL olarak, yabancı yatılı çalışan bir eleman için 3.800 TL + haftalık 50 TL olarak algılanmaktadır.

Komisyon neden müşteriden alınır?

İş bulunan elemandan ücret talep edilmesi kanunlarımıza göre kesinlikle yasaktır. Aksi durumda para cezası uygulanır. Hizmet karşılığını işveren öder.

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI GENELGESİ

“Yönetmeliğin 12’nci maddesinin birinci fıkrası gereğince özel istihdam büroları, iş arayanlardan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti ile işgücü piyasası, istihdam ve insan kaynaklarına yönelik düzenleyecekleri eğitim, danışmanlık, kişisel gelişim ve benzeri hizmetlerden her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edemez ve iş arayanlardan ücret alamazlar. Hizmet karşılığı ücret sadece işverenlerden alınır.”

Eleman ve İşveren görüşmeleri nerede yapılır?

En uygun olanı şirketimizde toplantı yapmak istemenizdir. Müşterilerimizin isteği üzerine ev ve iş yerlerinde de görüşme yapılır. Ev ve iş yerlerinizde görüşme yaptırmak isterseniz toplantımızda en fazla 3 eleman olmaktadır. Daha fazla aday görmek isteyen ve zamanı uygun olan müşterilerimiz için görüşmelerimizi şirketimizde düzenlemekteyiz. Şirketimizde yapılan görüşmelerde talebiniz doğrultusunda istediğiniz kriterlere uygun 3’ten fazla aday görebilirsiniz.

Şirketimiz çocuklarınızı ve yaşlılarınızı rahatlıkla getirebileceğiniz hijyenik bir ortamdır. Emzirme odamız mevcuttur. Detaylı bilgi almak için arayın

0 532 492 96 20

Gündüzlü çalışanlarda 6 güne oranla neden 5 gün çalışan alternatif daha fazladır?

Gündüzlü çalışan elemanlarda genel yaş beklentimiz 25 – 45 yaş arasıdır. Bu yaş grubu elemanların çoğunlukla okula giden çocukları bulunmaktadır. Haftanın 5 günü okula giden çocuklarını cumartesi günleri emanet edecek kimseleri olmadığından 5 gün çalışmak zorunda kalırlar.

İstediğiniz özelliklere sahip gündüzlü eleman taleplerinizde sizin için yeterli olacağını düşünüyorsanız 5 gün tercih etmeniz alternatiflerinizin artmasını sağlar.

Erkek hasta veya yaşlıya “kadın bakıcı” olur mu?

Bebek ve çocuk bakıcılarımızın bakacakları çocukların cinsiyetlerini ayırt etmedikleri gibi hasta ve yaşlı bakıcılarımızda bakacakları kişinin cinsiyetini ayırt etmezler. Sağlık alanında çalışanlar için hastanın kadın ve erkek olması fark etmez.

Filipinliler

Yaklaşık 6 senedir ülkemizde sıkça adını duymaya başladığınız Filipinli bakıcıların tercih edilmesi için iki sebep vardır.

  • - Birincisi İngilizce bilmeleri;
  • - İkincisi ise çok duygusal ve sakin yapıda olmalarıdır.

Fakat beklentilerimizi sınırlı tutmakta fayda vardır. Filipinli elemanlar Türkçeyi çok zor öğrendikleri gibi İngilizcelerinde de kendi ülkelerine özgü bir aksanları vardır. Çocuğunuzun İngilizce alt yapısını kurmak için tercih edebileceğiniz Filipinli elemanlar diğer ülke vatandaşlarına kıyasla yaklaşık 1,5 – 2 kat fazla maaş beklemektedirler.


Populer Bakıcı Sayfa Etiketleri

bebek bakıcısı bebek bakıcısı istanbul bebek bakıcısı bakırköy bebek bakıcısı ataköy bebek bakıcısı florya çocuk bakıcısı çocuk bakıcısı istanbul çocuk bakıcısı bakırköy çocuk bakıcısı ataköy çocuk bakıcısı florya hasta bakıcı hasta bakıcı istanbul hasta bakıcı bakırköy hasta bakıcı ataköy hasta bakıcı florya yaşlı bakıcı yaşlı bakıcı istanbul yaşlı bakıcı bakırköy yaşlı bakıcı ataköy yaşlı bakıcı florya